Notebook, Laptop Tamiri Nasıl Yapılır?

Notebook, Laptop Tamiri Nasıl Yapılır?

Notebooklar(Laptoplar), günlük yaşantımızda o kadar çok önemi var ki, yaşadığımız döneme de damgasını vurmuştur. Dizüstü, notebook teknolojilerindeki hızlı gelişim sayesinde, aslında bugün dünyayı önümüze seriyor, mesafeleri ortadan kaldırıyor. Notebook(Laptop), Netbook, Smartbook, Ultrabook, Macbook derken, dizüstü teknolojisi, dünyayı küçülterek mesafeleri kısaltıyor.

Hayatımızın bu kadar içinde olan, birçok konuda elimiz ayağımız olan Bilgisayar, Notebook(Laptop)’un kullanımından ziyade, arızaları, ve bunun sonucunda ihtiyaç doğan onarım ve bakımları ile ilgili yardımcı ve faydalı bilgiler sunacağız. Emre bilişim Günümüz yaşantısında, çoğu kişi artık desktop yani masaüstü bilgisayarlardan vazgeçmiş durumda. Masaüstü bilgisayarlar emekliye ayrılıp, yerini hem hafif, hem kullanışlı, hem taşınabilir, hem de bir çok kablo ile elektriğe bağlı kalmaksızın elektrik yokken bile tümleşik bataryası sayesinde çalışabilen “Notebook” almıştır. Notebooklar, teknolojisi, çalışması ve arızaları ile Desktop sisteme göre tamamen farklıdır. Masaüstü bilgisayarların klasik arızaları olan power supply yanması, kasa fanlarının uçak gibi ses çıkartması gibi arızalarda tarihe karışıp yerini chipset yanması, ekran kartı yanması gibi daha teknolojik çözümler gerektiren arızalara bırakmıştır.

Notebook, tüm ekipmanlarını tek bir kart üzerinde barındırmaktadır. Anakart ismi verilen bu parça, laptop arızalarının %80 gibi yüksek bir oranını oluşturmaktadır. Fazla voltaj, chipset arızası, ekran chipi yanması, adaptör soketinin kırılması gibi tüm arızalarda, notebook anakartı arızalanmış olur. Bu tip arızaların çözümünde iki yol izlenebilir.

Çözüm 1: Notebook Anakart Değişimi (Genel sorun baz alınırsa)

Bu yöntem hem sağlıklı hem de sorunu güvenli bir şekilde çözme yöntemidir. Bozuk olan notebook(laptop) anakartı çıkartılır, yerine aynı model veya birebir uyumlu yeni bir notebook anakartı takılır ve cihaz sorunsuz yüksek ihtimalle çalışır. Tabiki birde şunu unutmamak lazım, bir notebook, üretilir, satışa sunulur ve bir süre sonra raflardan yani satıştan kaldırılır. Bu süreç çok satan bir notebook modelinde bile en fazla 12 ay sürmektedir. Bir notebook(laptop), piyasaya girdikten ve satışa sunulduktan sonra genel olarak söylemek gerekirse ortalama 6 ay raflarda sergilenir, daha sonra ise yerini yeni seri notebook’lara bırakır. Bu süreç döngüsü ile, notebook yedek parçaları piyasasında da ise etkisini 6 ay ile 24 ay arası gösterir. Bir cihazın genel olarak garanti süresi 24 aydır. Bu süreç bittikten sonra piyasada laptopunuza uygun anakart bulmanızda zorlaşacaktır. Bu süreçten sonra da tabiki notebook’unuz çöp olmuyor. Alternatif seçeneklerimiz bulunmakta. Bunlardan biri de bozuk olan parça eğer anakart ise üzerinde onarım yapılabilecek bir sorunu var ise tamir edilir veya Sıfır (yeni ) anakart yerine tercihiniz hurdaya ayrılıp anakartı çalışan notebooklardan sökülen, fabrikasyon onarımda bulunulmuş (refurbished motherboard) refurbished notebook anakartlarından yana olacaktır.

Çözüm 2 : Notebook Anakart Tamiri (Notebook Tamiri)

Arızalanmış ve çalışmayan notebook’unuzu çantasına koyar, hangi firmaya notebook tamiri yaptıracağım diye düşünür yada bildiğiniz, güvenilir ve bu işi belirli bir kalite standartında yapan notebook servisinin ‘nin yolunu tutarsınız. Önce arıza tespitiniz yapılır, cihazın onarım maliyeti ve tamir süresi hakkında size bilgi verilir, onaylamanız durumunda notebook tamiri gerçekleştirilir. Tabi cihazınızı tamir yapacağız diyerek daha da bozan sözde! notebook servislerine teslim etmediyseniz. Önemli olan kısım ise gerçekten işin ehli olan bilgisayar bakım ve onarımcısını iyi seçmeniz. Sincan bilgisayar teknik servis Ankara olarak sizlerin hizmetinizde olmaya devam ediyoruz.

Bir kaç notebook tamiri, anakart tamiri yapılırken örnekler;
anakart_tamiri3

Anakart üzerinde ısıtma yöntemi ile donanım sökme işlemi.

anakart_tamiri

Ölçü aleti ile arızalı olan bölge test ediliyor.

anakart_tamiri2

Anakart üzerinde arızalı olan assembly.

Biz emrebilisim.net olarak sizlere bu güveni tam olarak vermeyi hedefliyoruz. 20 yıllık birikimimiz ve usta kadromuz ile bilişim sektöründe bilgisayar, laptop arıza onarım yapmaktayız. Sizlere en faydalı bir şekilde ve gerçekten maliyetinizi düşürecek bir şekilde tüm arızalarınızı onarıp sizlere gönül rahatlığıyla teslim etmeyi kendimize bir görev olarak seçmemiz, sizlerin de aynı gönül rahatlığıyla bizlere arızalı olan cihazınızı teslim etmeniz önemli olan kısımdır.

0 Yorum

Yorum Yazın

Olmalısın giriş yorum yazmak için